Chodzila sem na bodláčí

Jedna z bardziej popularnych piosenek ludowych Czech i Moraw. W wesoły sposób przybliża fragment czeskiej codzienności, w której ciężka codzienna praca (np. przy zbieraniu ostu) przeplata się z drobnymi przyjemnościami, którymi młode dziewczęta na wsiach starały się umilać sobie dni (np. potańcówki, spotkania z chłopcami czy choćby zbieranie kwiatów). Posluchajcie.
Śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek – Rogaczyk i Joanna Mazewska.

Asiek · Chodzila sem na bodláčí – czeska piosenka ludowa

GŁUPI HONZA

Wśród baśni czeskich można znaleźć wiele opowiadających o Honzie, prostym chłopcu z gminu, który często wyrusza z domu w świat. Czasami dlatego, że jest biedny i chce odmienić swój żywot, czasami aby poszukać przygód, a czasami to jego rodzice w świat go wyprawiają, żeby przestał się lenić. Choć Honza nazywany jest głupim (zupełnie jak u nas głupi Jasio), ma tak naprawdę wiele zdrowego rozsądku, niepopartego jednak wiedzą zaczerpniętą z książek.
Ale co się stanie, kiedy Honza wyruszy w świat właśnie żeby się uczyć? O tym jest właśnie ta opowieść.
Opowiada Bajarka Kasia.

Asiek · GŁUPI HONZA – bajka czeska

 

1 Komáři se ženili

Ta wesoła pioseneczka opowiada o komarzym weselu oraz o przykrych skutkach bójki wywołanej nadmiarem wina. Z resztą sami sprawdźcie, ile uda Wam się zrozumieć.
A gdybyście chcieli dołączyć do wspólnego „Bzum – bzum”, to będzie nam bardziej, niż miło!
Śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek – Rogaczyk i Joanna Mazewska.

Asiek · Komáři se ženili – czeska piosenka ludowa

O SOLI CENNIEJSZEJ NIŻ ZŁOTO

Motyw zawarty w tytule tej baśni pojawia się w baśniach różnych narodów. Bo też i na całym świecie wszyscy od wieków zastanawiali się, co jest największym i najcenniejszym skarbem. Odpowiedzi na to pytanie może być oczywiście wiele, ale bardzo często okazuje się, że najcenniejszymi są rzeczy codzienne, których czasami nawet nie dostrzegamy… póki ich nie zabraknie.
Posłuchajcie zatem historii o pewnym królu, który miał trzy córki i chciał się dowiedzieć, która z nich kocha go najmocniej.
Opowiada Bajarka Asia.

Nestarej se ženo má

„Nestarej se” oznacza po czesku „nie martw się”. W tej piosence zatem mąż próbuje porzekonać swoją żonę do tego, aby nie przejmowała się ich ubóstwem, zaś za przednie źródło pożywienia, którego mają pod dostatkiem, wskazuje… komara, z którego mogą narobić sobie zapasów.
Ta przyśpiewka znakomicie pokazuje naturę Czechów, wesołych i z poczuciem humoru, które nie opuszcza ich nawet w trudnych chwilach.
Śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek – Rogaczyk i Joanna Mazewska.

Asiek · Nestarej se ženo má – czeska piosenka ludowa

OTESANEK

Przed wami prawdziwy baśniowy horror pochodzący aż z XIX wieku – baśń o chłopcu wyciosanym z drewna przygarniętym przez pewne bezdzietne małżeństwo. Niestety Otesanek okazuje się być strasznym żarłokiem, którego wielki apetyt sprowadza kłopoty nie tylko na jego rodziców, ale i na całą wioskę.
Posłuchajcie, jeśli tylko się nie boicie.
Opowiada Bajarka Dosia.

Asiek · OTESANEK – bajka czeska

2 Čížečku, čížečku

Na pewno każde dziecko zna piosenkę „Siała baba mak”. Niestety nie wiedziała, jak to zrobić. W Czechach za to mały czyżyk uczy dzieci, jak się sięje mak i co dzieje się z nim dalej. Posłuchajcie sami.
Śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek – Rogaczyk i Joanna Mazewska.

Asiek · Čížečku, čížečku – czeska piosenka ludowa