Vande mataram
Vande Mātaram to narodowa pieśń Indii, którą, mimo iż nie jest hymnem, znają tam chyba wszyscy. Jej tytuł można przetłumaczyć „Sławię cię, ojczyzno”. Bez tak ważnego dla Indii utworu nie można więc sobie wyobrazić programu nawiązującego do bogatej kultury tego kraju. Posłuchajcie go więc w naszym wykonaniu.
Wykonanie: Katarzyna Gruszewska (śpiew, flet poprzeczny, bouzuki), Justyna Gumienna (gitara), Joanna Mazewska (śpiew, shaker, tabla)
Małpi maharadża i jego doradca
Kto jest królem zwierząt? Pewnie wszyscy krzykną, że lew. A w tej indyjskiej baśni władcą zwierząt była małpa i posłuchajcie sami, co z tych rządów wynikło.
Opowiada Bajarka Kasia
Aju khela
Ten utwór przeniesie nas do roztańczonego i rozśpiewanego Bollywood, czyli do indyjskiej fabryki filmów w iście hinduskim stylu. Żeby było ciekawiej, zaśpiewamy ją a capella, czyli tylko z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych.
Wykonanie: Katarzyna Gruszewska (śpiew, bębny), Justyna Gumienna (śpiew, shaker), Joanna Mazewska (śpiew, tabla)
O gadatliwym żółwiu
Stare porzekadło głosi: „Po to mamy dwoje uszu i jedne usta, abyśmy dwa razy tyle słuchali, co mówili.” Ta baśń dodatkowo pokaże Wam, ile szkody może przynieść nadmierne gadulstwo.
Opowiada Bajarka JoAsia
Vara leela ghana lola
W tej piosence, śpiewanej ku chwale hinduistycznych bogów, zastowowano zabawę językową, czyli aliterację. Zwróćcie uwagę, że w każdej zwrotce prym wiedzie jakiś inny dźwięk.
Wykonanie: Katarzyna Gruszewska (śpiew), Justyna Gumienna (bouzuki), Joanna Mazewska (śpiew, tabla)
O tkaczu i duchu drzewa banyanowego
Ponoć każde drzewo ma duszę. Ten motyw pojawia się w baśniach z różnych stron świata. W tej baśni rodem z Indii poznacie ducha drzewa banyanowego, który zechce pomóc biednemu tkaczowi…
Opowiada Bajarka Justyna.