„Baśń jest mostem prowadzącym do prawdy” mówi arabskie porzekadło, trafnie przekazując, jaki stosunek do baśni i legend miały i nadal mają ludy krajów arabskich. Pochodzące z jednej z najstarszych i najbogatszych kultur świata, baśnie arabskie są więc liczne, niczym ziarna piasku na pustyni, opowiedziane bogatym, kwiecistym językiem, dzięki któremu nawet proza staje się poematem. W dzisiejszych czasach najbardziej znanym i rozpoznawalnym zbiorem baśni arabskich są oczywiście „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”, z których pochodzi chociażby słynna historia Ali-Baby i 40 rozbójników. Jednakże dorobek baśni arabskich wykracza daleko poza ten zbiór.

Baśnie przekazywane były sobie przez bogaczy i biedaków, przez pustynnych koczowników, rolników, mężczyzn i kobiety, we wszystkich krajach i wszystkich językach krajów arabskich. Zawsze jednak opowiadający cieszyli się wielką estymą, przykuwali uwagę słuchaczy, którzy głodni byli opowieści o sułtanach, kalifach, dżinnach, czarodziejach, ale także i zwykłych ludziach, podobnych do nich, liczących na odmianę swego losu. Opowiadający często, niczym Szeherezada z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, droczyli się ze swymi słuchaczami, przerywając swoją opowieść w najciekawszym momencie i domagając się np. czarki mocnej, słodkiej herbaty, zanim kontynuowali dalej.

My nie będziemy w żadnym wypadku tak postępować. Zapraszamy Was do wysłuchania kilku pięknych baśni, tajemniczych i niezwykłych, jak kraje Orientu, jak niezmierzona pustynia, w których płonie ogień mądrości.

 

BAŚŃ O ZWIERZĘTACH W STUDNI

Uważaj na tego, komu pomogłeś, mówi arabskie przysłowie. W tej opowieści pewien wieśniak proszony jest o pomoc przez Tygrysa, Małpę, Węża i Człowieka. Komu pomóc, a komu nie ufać? Potrafilibyście mu doradzić? Opowiada Bajarka Kachna.
 

 
 

BAŚŃ O ALI-BABIE I 40 ROZBÓJNIKACH

Jedna z lepiej znanych baśni arabskich o biedaku, który szczęśliwym trafem stał się bogaczem, choć wiązało się z tym dla niego wielkie niebezpieczeństwo. Znacie? Zatem carujcie razem z Ali-babą. Opowiada Bajarka Joaśka.
 

 
 

BAŚŃ O JEDNOZĘBNEJ I DWUZĘBNEJ

Baśń o zaradnej staruszce, które dzięki swojej pomysłowości oraz szczęśliwemu przypadkowi i magii dżinnów osiągnęła to, czego pragnęła. Opowiada Bajarka Dosia.
 

 
 
 
 
 
 
 

 • Baśnie arabskie
  Baśnie arabskie
  anemptytextlline
 • Baśnie arabskie
  Baśnie arabskie
  anemptytextlline
 • Baśnie arabskie
  Baśnie arabskie
  anemptytextlline
 • Baśnie arabskie
  Baśnie arabskie
  anemptytextlline