Kanariejka

Ta wesoła i beztroska w brzmieniu piosenka, ćwierkająca niczym tytułowy kanarek, jest w istocie o rozstaniu. Jest to skarga dziewczyny, której ukochany wyjeżdża nie wiadomo dokąd, a ona nie może przestać go kochać.
Posłuchajcie.
Śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek – Rogaczyk i Joanna Mazewska.

Asiek · Kanariejka – rosyjska piosenka ludowa

 

OCIUPINKA – ODROBINKA (HAWROSZECZKA)

Wiele jest bajek o biednych sierotkach, złych macochach i podłych siostrach przyrodnich. Rosjanie również mają taką opowieść. A że baśnie są wolne i nie znają granic, to ten sam motyw pojawia się także u braci Grimm w bajce „Jednooczka, Dwuoczka i Trójoczka”. Rosjanie zaś mają Hawroszeczkę.
Ciekawostka – krówka, która pojawia się w bajce jako opiekunka małej sierotki, w kulturze rosyjskiej pełni niezwykłą rolę – jest uznawana za zwierzę opiekuńcze i darzona jest wielkim szacunkiem. Sami przekonajcie się, dlaczego.
Opowiada Bajarka Kasia.

Asiek · HAWROSZECZKA – bajka rosyjska

 

Oy, Dusia, oy, Marusia

Kozacy to ludność zamieszkująca rosyjskie i ukraińskie stepy. Wyborni jeźdźcy, znakomici żołnierze, bezlitośni wrogowie, którzy jednak dawali upust gorącym emocjom także poprzez siarczyste tańce i pieśni.
Posłuchajcie zatem jednej z kozackich pieśni o miłości, w której dziewczyna opowiada o swoich perypetiach miłosnych, niestałości chłopców i kobiecych sztuczkach przydatnych do tego, aby na nowo ich w sobie rozkochać. Ma ona wiele wersji zarówno tekstowych, jak i muzycznych – oto jedna z nich.
Śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek – Rogaczyk i Joanna Mazewska.

Asiek · Oy Dusia, oy Marusia – rosyjska piosenka ludowa

 

KOT BURMISTRZEM

Co jest ważniejsze w życiu – siła, wzrost i groźny wygląd, czy spryt i pewność siebie? Posłuchajcie o przygodach kota, którego gospodarz wyrzucił z domu, a przekonacie się, że pomysłowość i determinacja wystarczą, aby wydostać się z największych tarapatów.
Opowiada Bajarka Joasia

Asiek · KOT BURMISTRZEM – bajka rosyjska

 

Dvornik (Zamiatacz)

Zima w Rosji śniegiem stoi – nie tylko na Syberii. Biały puch może i pięknie wygląda oraz skłania do wesołych zabaw, ale również – niestety- utrudnia poruszanie się po ulicach. W Rosji istniał więc zawód dvornika, czyli osoby, która troszczyła się o to, aby chodniki i ulice zawsze były zamiecione i przejezdne. Praca była to ciężka i męcząca, nic więc dziwnego, że czasami zamiataczom zdarzało się przysnąć podczas odpoczynku… A wtedy mogła im się przydarzyć na przykład taka przygoda, jak w tej piosence.
Wersja polska, śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Dorota Jarząbek – Rogaczyk i Joanna Mazewska.

Asiek · Dvornik (Zamiatacz) – rosyjska piosenka ludowa (polska wersja językowa)

 

NIEDŹWIEDŹ MISZKA

Zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać bajki „Masza i niedźwiedź”. A czy znacie jej ludowy pierwowzór? Jeśli nie, to koniecznie posłuchajcie opowieści o niedźwiedziu Miszce, roztrzepanej Daszy i sprytnej Maszy i o tym, dlaczego w lesie zawsze trzeba uważać.
Opowiada Bajarka Dosia.

Asiek · NIEDŹWIEDŹ MISZKA