OJ CZORNA JA SE CZORNA

W tej tradycyjnej piosence folkowej czarnowłosa dziewczyna opowiada nam historię swojej miłości do Iwana. Chłopaka przystojnego, wysokiego, ale nad wyraz durnego i leniwego. No cóż, jak widac wszystkiego mieć nie można…

Zapraszamy do posłuchania.

Śpiewają i grają: Katarzyna Gruszewska (śpiew, flet), Justyna Gumienna (śpiew, gitara), Joanna Mazewska (śpiew, bęben)

 

LISICZKA SIOSTRZYCZKA

Nie od dziś wiadomo, że lisy to przebiegłe chytruski. Lisiczka Siostrzyczka z tej pięknej ukraińskiej bajki jest dokładnie taka.

Poznajcie jej zapobiegliwość.

Opowiada Bajarka Kasia.

Teatr Improwizacji Afront · LISICZKA-SIOSTRZYCZKA – ukraińska baśń ludowa

 

NIEDŹWIEDŹ (polska wersja)

A teraz tradycyjna ukraińska pieśń o leśnych zwierzętach, które pod wodzą najmądrzejszego z nich, niedźwiedzia, radzą nad tym, komu by tu zgotować zaślubiny.

Żebyście mogli lepiej zrozumieć tę muzyczną opowieść, zaśpiewamy ją po polsku.

Śpiewają i grają: Katarzyna Gruszewska (śpiew, gitara), Justyna Gumienna (śpiew, dzwonki), Joanna Mazewska (śpiew, bałałajka)

Tekst polski: Joanna Mazewska

 

BAŚŃ O CARZE KRUKÓW

W dawnej Ukrainie rządził nie król, a car. Jak to usłyszycie w tej opowieści, nie tylko ludzie mieli swojego cara, ale także kruki. Posłuchajcie zatem baśni o carze kruków, wyprawie do jego zamku i tajemniczym przedmiocie, który car kruków zawsze chowa pod poduszką, kiedy idzie spać.

Opowiada Bajarka Asia.

Teatr Improwizacji Afront · BAŚŃ O CARZE KRUKÓW – ukraińska baśń ludowa

 

KALYNA

W piosenkach ludowych często pojawiają się zabawne zaśpiewy, powtarzające się w kółko refreny, które nie wiadomo, co znaczą, jak na przykład „Oj, dana”, czy  „To i hola, hola la”.

W tej piosence o kalinie, która rośnie sobie w lesie, a pod nią stoi sobie dziewczyna, która zrywa kwiaty kaliny, wije z nich wienki i macha do chłopców, takim refrenem jest: „Komaryki, dziubryki”.

Zaśpiewajcie razem z nami!

Śpiewają i grają: Katarzyna Gruszewska (śpiew, flet), Justyna Gumienna (śpiew, gitara), Joanna Mazewska (śpiew, grzechotki)

 

BAŚŃ O LUDKACH BIEDOROBACH

Czy słyszeliście kiedyś o Ludkach Biedorobach? Czy wiecie, co się dzieje, kiedy zagnieżdżą się u kogoś w domu? Jeśli nie, to koniecznie musicie posłuchać tej baśni! Jeśli tak, to też posłuchajcie, aby sprawdzić, czy słyszeliście tę samą wersję, co my. Baśnie w końcu lubią zaskakiwać, a przekazywane z ust do ust często się od siebie różnią.

Zapraszamy więc do posłuchania Bajarki Justyny.

Teatr Improwizacji Afront · BAŚŃ O LUDKACH BIEDOROBACH – ukraińska baśń ludowa

 

A KALYNA NE WERBA

Na koniec mamy dla Was bardzo popularną w Ukrainie piosenkę o dziewczynie, która – niczym ta młoda kalina – musi się wyszumieć.

Zaśpiewajcie z nami!

Śpiewają i grają: Katarzyna Gruszewska (śpiew, gitara), Justyna Gumienna (śpiew, grzechotki), Joanna Mazewska (śpiew, dzwonki)