THE ROCKY ROAD TO DUBLIN

Jest to jedna z najbardziej znanych irlandzkich piosenek folkowych. Napisana w XIX w. przez irlandzkiego poetę D. K. Gavana opowiada historię podróży mężczyzny, który ze swojego rodzinnego Tuam wyrusza do Dublina w poszukiwaniu szczęścia. Droga jest to rzeczywiście wyboista i pełna przygód. Dublin zaś okazuje się być dla niego zarówno piekną niespodzianką, jak i nieprzyjemnym rozczarowaniem, gdyż zostaje tam okradziony ze swojego skromnego majątku. Ostatecznie wskakuje na statek, który płynie do Anglii.

Zapraszamy na naszą wersję tego ponadczasowego przeboju!

Śpiewają i grają: Katarzyna Gruszewska (śpiew, banjo, flet), Justyna Gumienna (śpiew, gitara), Joanna Mazewska (śpiew, bodhran)

Teatr Improwizacji Afront · THE ROCKY ROAD TO DUBLIN – irlandzka piosenka tradycyjna

 
BAJKA O GARBUSKU

Skrzaty są najbardziej znanymi z fantastycznych stworzeń występujących w Irlandii. Któż nie słyszał o niskim jegomościu, który pilnuje garńca złota na odleglym krańcu tęczy? Ale są też skrzaty, które zajmują się zupełnie innymi rzeczami.

Bajka Wam o tym opowie. Posłuchajcie Bajarki Kasi, ze skromnym udziałem bajarek Asi i Justyny.

Baśniogranie – Asiek · BAJKA O GARBUSKU – irlandzka bajka ludowa

 
THE WILD ROVER

Jest to kolejna bardzo znana i popularna irlandzka piosenka folkowa, którą można usłyszeć w pubach całej Irlandii. Opowiada ona historię młodzieńca, który po życiu pełnym ekscesów i trwonienia pieniędzy wraca do domu do czekających nań rodziców.

Choć tekst jest typowo męski i tradycyjnie wykonywany jest przez męskich wokalistów, zparaszamy tym razem na damskie wykonanie tej piosenki.

Liczymy na to, że włączycie się we wspólne śpiewanie refrenu i klaskanie do rytmu! (And it’s no, nay, never – KLASK, KLASK, KLASK – no, nay, never, no more)

No to jedziemy!

Śpiewają i grają: Katarzyna Gruszewska (śpiew, bęben, flet), Justyna Gumienna (śpiew, gitara), Joanna Mazewska (śpiew, banjo)

Teatr Improwizacji Afront · THE WILD ROVER – irlandzka piosenka tradycyjna

 

BAJKA O FINNIE McCOOLU

Każdy kraj, każda kultura ma swoich bohaterów, których zna każde dziecko i każdy staruszek. Poznajcie więc irlandzkiego herosa, Finna McCoola, który znany jest równie dobrze i w Szkocji, o którym powstało wiele opowieści, pieśni, książek i baśni.

Teraz jedną z nich opowie Wam bajarka Asia. Posłuchajcie.

Baśniogranie – Asiek · BAJKA O FINNIE McCOOLU – irlandzka baśń ludowa

 

THE WEXFORD CAROL

A teraz zapraszamy na kolędę, jedną z najwcześniejszych w Irlandii, która powstała w hrabstwie Wexford (stąd jej tytuł) najprawdopodobniej w XVI w.

O jej popularności może świadczyć fakt, iż dotychczas pojawiła się ona w repertuarze wielu piosenkarzy i śpiewających gwiazd, jak Julie Andrews, Loreena McKennitt, czy zespół Celtic Woman. Teraz do teog szacownego grona dołącza również nasza Asia, która wykona ją do wtóru Kasi i Justyny. Posłuchajcie.

Śpiewają i grają: Katarzyna Gruszewska (flet, dzwonki), Justyna Gumienna (gitara), Joanna Mazewska (śpiew)

Teatr Improwizacji Afront · THE WEXFORD CAROL – tradycyjna kolęda irlandzka

 

BAJKA O LENIWEJ DZIEWCZYNIE

Nie każda bajka musi mieć morał. Nie w każdej opowieści bohater zawsze dostaje to, na co zasłużył. I nie każda wiedźma musi być zła.

Tak, jak w tej irlandzkiej baśni, którą opowie nam Bajarka Justyna.

Baśniogranie – Asiek · BAJKA O LENIWEJ DZIEWCZYNIE – irlandzka baśń ludowa

 

THE RATTLIN’ BOG (polska wersja)

Czy znacie piosenki, w których każda kolejna zwrotka jest dłuższa od poprzedniej? Wymagają one od śpiewających dużej uważności i dobrej pamięci.

Chcecie podjąć wyzwanie i zaśpiewać tę piosenkę razem z nami?

Wspaniale!

Możecie więc albo śpiewać z nami refren, który brzmi:

„O, ro, the rattlin’ bog,

the bog down in the valley, oh!”

albo powtarzać zwrotki i sprawdzić, jak dobrze pamiętacie wszystko, co pojawia się na bagnie.

Możecie również włączyć się w jedno i drugie.

A kiedy już naprawdę dobrze poznacie tekst tej piosenki, możecie sobie urządzić zawody, kto zaśpiewa ją najszybciej.

Ale zacznijmy powolutku.

 

Śpiewają i grają: Katarzyna Gruszewska (śpiew, flet, bodhran), Justyna Gumienna (śpiew, gitara), Joanna Mazewska (śpiew, banjo)

Tekst polski: Joanna Mazewska

Teatr Improwizacji Afront · THE RATTLIN' BOG – irlandzka piosenka tradycyjna (polska wersja)