Mellom bakkar

… og berg” czyli „między wzgórzami a górami” – jest to sztandarowy utwór Norwegii, znany i śpiewany jak kraj długi i szeroki. Jego tekst pochodzi z XIX-wiecznego poematu „Nordmannen” (czyli Ludzie Północy, albo po prostu Norwegowie) autorstwa Ivara Aasena, który opiewa zarówno piękno norweskiej przyrody, jak i trudy życia w tym górzystym, poprzecinanym fiordami kraju. Jeszcze do roku 2007 dwie pierwsze zwrotki tej pieśni można było zobaczyć na norweskim prawie jazdy, a dziś możecie usłyszeć je w wykonaniu Katarzyny Gruszewskiej, Agaty Karpiel i Joanny Mazewskiej.

Aranżacja muzyczna: Katarzyna Gruszewska.

Baśniogranie – Asiek · MELLOM BAKKAR – norweska piosenka ludowa


Czarodziejska Piszczałka

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ryby nie mówią? I o czym opowiedziałyby nam, gdyby mówić mogły?
Może odpowiedź przyniesie Wam ta oto baśń norweska, którą wykonuje Bajarka Agata.

Oppå fjelle

Tytuł tej skocznej piosenki oznacza „w górach”. Góry bowiem są dla Norwegów częstym miejscem rodzinnych wycieczek w czasie wolnym. Pakują swoje plecaki, zabierają prowiant i ruszają na górskie szlaki, na których, jak głosi legenda, czasem można spotkać trolla, choć do takiego spotkania lepiej nie dążyć…
Gdybyście się na takiego napatoczyli, pamiętajcie – światło słoneczne bardzo im szkodzi!
Bez strachu więc ruszajmy w góry z naszą piosenką – a jeśli włączycie się z nami do jej śpiewania, na przykład słów refrenu, będzie nam milej wędrować.
Śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Agata Karpiel i Joanna Mazewska.
Aranżacja muzyczna: Katarzyna Gruszewska.

Pan Per

Bajkę o kocie w butach znają chyba wszyscy, a czy ktoś z Was zna jej norweską wersję? Jeśli nie, to posłuchajcie uważnie i mamy gorącą nadzieję, że ta opowieść również przypadnie Wam do gustu.
Opowiada Bajarka Joasia.

Asiek · PAN PER – baśń norweska


Villemann

Pora na balladę pochodzącą aż z czasów średniowiecza, którą na dworach i w hallach śpiewali przedwieczni skaldowie, czyli wędrowni pieśniarze opiewający w swych utworach dzieła wielkich bohaterów.

Villemann, o którym jest ta pieśń, próbuje odzyskać swoją ukochaną Magnhild, porwaną przez trolla Nykkena. W walce z potworem wykorzysta jednak bardzo niezwykłą broń!
Pieśń ta znana jest nie tylko w Norwegii, ale także w Szwecji i Danii, a my dziś zaśpiewamy ją Wam po polsku. Posłuchajcie.
Śpiew i wykonanie muzyczne: Katarzyna Gruszewska, Agata Karpiel i Joanna Mazewska.
Aranżacja muzyczna: Katarzyna Gruszewska.

Baśniogranie – Asiek · VILLEMANN – norweska pieśń ludowa


Naleśnik

Lubicie jeść naleśniki? No to posłuchajcie bajki o naleśniku, co to wcale nie chciał być zjedzonym, tylko dał dyla z patelni i uciekł ile sił w obwodzie. Czy uda mi się uciec na dobre?

Opowiada Bajarka Kasia.

Asiek · NALEŚNIK – baśń norweska